reklama

Milióny skladieb zadarmo a legálne. Darček, ktorý poteší

Ak ste pred časom zaregistrovali službu Deezer a možno ju zo zvedavosti vyskúšali, kým neprišlo obmedzenie v podobe "zaplať a počúvaj" - a chcete počúvať i naďalej bez platenia, je tu pre vás dobrá správa. Deezer v týchto dňoch upustil od 30-sekundových bezplatných ukážok. Registrovaný užívateľ môže počúvať celé skladby i albumy bez potreby načrieť do peňaženky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)
Obrázok blogu

Francúzska služba Deezer.com sa ku mne dostala hneď v jej začiatkoch. Veľmi neoslovila, pred pár rokmi* disponovala veľmi obmedzenou databázou (pre mňa) počúvateľnej hudby, nemala sa rada s prehliadačom, ktorý som používal, bola v porovnaní s dneškom ťažkopádnejšia, jednoducho - išla do zabudnutia (* teraz pozerám, že "pár rokov dozadu" je viac ako päť).

Keď som na Facebooku pár mesiacov dozadu zaregistroval, že niektorí z mojich priateľov zdieľajú nejaké odkazy na nejaké nahrávky Robom Grigorovom počnúc, Stingom pokračujúc a Rolling Stones či Radiohead končiac, začal som klikať. Objavil som Deezer po druhýkrát. Keď som si išiel vytvoriť účet, služba mi oznámila, že nemusím, že už ho tam mám. A tak som si spomenul, že pred pár rokmi* som ju už využíval. Čo sa medzičasom zmenilo? Veľa.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozsiahla databáza ponúka okolo 20 miliónov piesní vrátane slovenskej a českej produkcie. Z hudby z našich zemepisných šírok tu nájdete bohatú kolekciu nahrávok z diskografie Waldemara Matušku či Richarda Müllera, aktuálne novinky nových hviezdičiek Celeste Buckingham (mimochodom, veľmi prekvapivý a chrumkavý album), Martina Haricha, prešovských Peter Bič Project... Veď klikajte a hľadajte. A počúvajte.

Na druhej strane chýbajú nahrávky napríklad skupín Le Payaco, Made II Mate či Free Faces, ak sa na to máme pozrieť ušami fajnšmekrov či pamätníkov. Senzus samozrejme nechýba. Databázu napĺňajú vydavateľstvá, ostáva preto dúfať, že chýbajúce nahrávky či celé diskografie časom pribudnú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak chcete počúvať (takmer) čokoľvek od Franka Sinatru, Paula Anku, Elvisa Presleyho, U2, The Cure, Depeche Mode, Rihanny alebo Bon Joviho si Santanu, Deezer je pre vás tá správna adresa. Je sympatické, že pre Deezer je v katalógu interpretom No. 1 skupina The Beatles, katalógové zaradenie majú pod číslom 001. Pre zmenu, 007 má Jamiroquai, ktovie prečo...

K tým Beatles - sú síce prvým umelcom zaradenom do služby Deezer, ten však ponúka z ich piesňového katalógu všetky nahrávky s výnimkou tých, ktoré vyšli v rokoch 1962 až 1970 na značkách Parlophone/EMI a Apple Corps. Pre fanatických vyznávačov liverpoolskej štvorice je to dobrá správa, pre bežného konzumenta vďaka autorskoprávnym ťahaniciam až tak nie. Raritné nahrávky spred veľkej éry skupiny, rozhovory z obdobia ich najväčšej slávy - na to všetko pri značke Beatles v službe Deezer momentálne narazíte. Ak si chcete vypočuť hity ako Yesterday alebo Hey Jude, musíte sa k nim prepracovať cez Paul McCartneyho. Trvalo roky, kým zvyšní členovia Beatles a pozostalí tých nežijúcich vyjadrili vôľu predávať nahrávky skupiny digitálne prostredníctvom iTunes, nejaký mesiac si pravdepodobne ešte počkáme, kým pristúpia aj na Deezer. Hlavnou brzdou je asi Yoko Ono, pretože John Lennon je ten, kto zo slávnej štvorice na Deezeri absentuje, George Harrisona tam nájdete aspoň kúsok, Ringo a Paul sú zastúpení viac ako slušne...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Poteší, že Deezer okrem nahrávok prináša aj biografie, možnosť zdieľať interpretov, ich náhrávky i albumy cez sociálne siete Twitter a Facebook (a cez Facebook sa napríklad aj do služby prihlasovať), vytvárať si sociálnu sieť priamo v Deezeri, komentovať, komentáre zdieľať aj do oboch spomínaných externých sietí, nechýbajú priamy odkaz do iTunes shopu, rebríčky počúvanosti absolútnej i po žánroch...

Sklamaním je pri viacerých interpretoch ľajdáckosť vydavateľov. Taký Waldemar Matuška i Paul McCartney majú pri albumoch nepresné roky vydania, pri menách ako Morphine či Rod Stewart iba znalec vie, čo je radový album a čo výberovka, Santana je raz ako Santana, raz ako Carlos Santana, obe heslá majú rozličné diskografie, ktoré sa našťastie v zásadných nahrávkach prekrývajú, podobne dopadli aj Bon Jovi a pár ďalších; diskofil teda nezajasá, obyčajnému konzumentovi je to jedno, na kvalitu počúvania to vplyv nemá.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A pravdepodobne obyčajnému konzumentovi je Deezer.com určený. Pokiaľ mu neprekážajú reklamy a nepotrebuje počúvať svoju obľúbenú hudbu aj bez pripojenia na internet, stačí mu mať k nej prístup iba z pripojeného počítača, má ju zadarmo. Pár mesiacov dozadu poskytoval Deezer bezplatnú skúšobnú dobu v trvaní dvoch týždňov, potom žiadal číslo platobnej karty. Dnes zmenil filozofiu, aj tým užívateľom, ktorí si už svoje dva týždne kedysi vyčerpali, opäť poskytuje možnosť službu v základnej verzii plnohodnotne využívať. Vraj iba na mesiac neobmedzene, potom má byť bezplatné počúvanie obmedzené na dve hodiny mesačne. Uvidíme, pretože podľa NME.com má ten mesiac trvať rok...

Za nahrávky vo vyššej kvalite ako 128 kbps a bez grafickej reklamy chce Deezer 3,49 eur mesačne. Za offline počúvanie aj v mobiloch a tabletoch pýta 6,99 eur. V praxi to znamená sťahovať, počúvať a mazať tony hudby (tej, ktorá vás nezaujme). Sťahovať a počúvať legálne, mať prístup k novinkám, žánrovým rádiám, ba dokonca ku klasike od Mozarta, cez Bacha, Stravinskeho, Haydna až po Suchoňa a Smetanu. Oba platené balíky je možné pätnásť dní testovať zadarmo, stačí na to platobná karta, platiť začína užívateľ až po tomto období. Neobmedzené množstvo stiahnutej hudby za necelých sedem eur mesačne? Navyše legálne? No nekúp to.

Plne súhlasím s Marianom Jaslovským, ak nedávno napísal, že s Deezerom si na bežné počúvanie vystačíte. Má pravdu tiež v tom, že francúzska služba má aj vzdelávací rozmer: "Ak si chcete napočúvať niečo, čo ste doteraz nepoznali, je to neuveriteľne jednoduché – a potom sa môžete rozhodnúť, či si kúpite o niečo kvalitnejšie nahrávky z iTunes alebo ešte kvalitnejšie na CD či SACD." Určite aj jeho potešila skutočnosť, že od začiatku leta pribudli v ponuke Deezer ďalšie dva milióny nahrávok. Medzi nimi napríklad aj táto.

Peter Lehotský

Peter Lehotský

Bloger 
  • Počet článkov:  214
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Komunikačný manažér. Predtým novinár, copywriter, PR expert, election team manager.Človek spojený s rozbehom najlepšieho slovenského hudobného spravodajského portálu Hudba.sk. Na blog.sme.sk prispievam od decembra 2004. Vždy ma rozčúli veta "To sa nebude dať...". Zoznam autorových rubrík:  Listy premiéroviMjúzik!Dozvuky relatívneho šialenstvaKeď dvaja robia to isté...Dobré správyShowBizReceptár (aj) na nedeľuÚletovníkTipy, ktorými môžete potešiťPolitikaSpoločnosťHudba na webeRecenzie a iné "-ie"Pár otázok (Rozhovor s ...)FikciaRecyklátorSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu