Vydavateľstvo skupiny U2 to zbabralo! Nové CD je už na nete...

Autor: Peter Lehotský | 21.2.2009 o 20:04 | Karma článku: 6,23 | Prečítané:  2498x

     Neuveriteľné, ako môže líder medzi svetovými hudobnými vydavateľmi zlyhať. Nový album U2 „No Line On The Horizon" sa mal dostať oficiálne medzi fanúšikov pôvodne 2. marca. Nový termín je stanovený na 27. februára. Do histórie novinky írskej štvorice však vstúpil úplne iný dátum. Začiatkom ôsmeho kalendárneho týždňa roku 2009 sa totiž spomínané CD dostalo vďaka chybe vydavateľstva skupiny omylom na krátku dobu do oficiálnej distribúcie. A odtiaľ priamo na torrenty.

Bono & company údajne veľmi vytešení z aktuálnej situácie nie sú...Bono & company údajne veľmi vytešení z aktuálnej situácie nie sú...Foto: U2.com

     Stalo sa to, čo málokto predpokladal. Universal Music sa ako vydavateľ snažil všemožne zabrániť rozšíreniu nových nahrávok medzi fanúšikmi i internetovou komunitou čo najdlhšie rôznymi bezpečnostnými opatreniami. Napríklad ho nedal do rúk recenzentom, ktorí majú pri vydaní lukratívnych titulov „právo prvej noci" oveľa skôr, ako sa nosič dostane na pulty predajní. Tí síce mali možnosť ochutnať jedenásť nových skladieb, ale len na spoločných mítingoch s predstaviteľmi vydavateľstva. Kópie CD do rúk nedostali, iba si ho mohli pri káve a chlebíčkoch niekoľkokrát vypočuť. Odtiaľto teda vietor, ktorý privial predčasné zverejnenie skladieb, nefúka.

     Nie vietor - ale priam uragán - duje až z opačnej strany zemegule. Predstaviteľom austrálskej pobočky Universal Music sa totiž podaril prešľap, aký nemá asi vo svete hudobného biznisu obdobu. Začiatkom tohto týždňa zaradili nový album do ponuky portálu, na ktorom si môže záujemca zakúpiť digitálne nahrávky rôznych interpretov. Na „priekak" sa prišlo oveľa neskôr, ako by bolo zdravé, a tak si „No Line On The Horizon" stihlo legálne zakúpiť dostatočné množstvo užívateľov na to, aby sa dlhoočakávaný album za pár dní rozšíril prostredníctvom torrentov po celom svete. Dé-er-em - nedé-er-em, internet je už raz taký.

U2: "Get On Your Boots" (nový singel; Brit Awards 2009 Live; (c) 2009 Universal Music)    

     Môžeme síce podozrievať celý manažment i vydavateľa z toho, že je to prefíkaný marketingový ťah, reakcie manažéra skupiny (Billboard.com: „The legendary Irish rockers' manager Paul McGuinness sent shockwaves rippling across the music and telecommunications industries when he delivered a speech at the MidemNet conference in 2008 in which he urged ISPs to take responsibility for copyright violations.") a aktuálne sprístupnenie celého albumu na MySpace kapely však svedčia o inom. Zajtra - v nedeľu 22. februára - si užívatelia služby Spotify.com budú môcť za peniaze začať album dokonca sťahovať. Celých päť dní pred plánovaným termínom uvedenia nového CD do distribúcie.

     Nuž, je to nemilé. V tomto prípade však na začiatku nestál úmysel niekoho poškodiť. Alebo sa ukázať, že „aha, ja ho už mám, ťahajte!" Bolo to iba také „malé" nedopatrenie jednej veľkej firmy. Určite by viacej škrelo, keby sa udialo niečo podobné, ako sa stalo v jeseni 2007 českej skupine Arakain. Tá pri príležitosti 25. výročia fungovania kapely zorganizovala veľkolepý koncert so symfonickým orchestrom. Na vydanie DVD a 2CD so záznamom tejto udalosti sa tešila celá česká hudobná verejnosť - DVD bolo za asi tri týždne platinové a napriek tomu, že v roku 2007 bolo na pultoch len necelé dva mesiace, sa stalo druhým najpredávanejším za uplynulých dvanásť mesiacov. Prehnaná „láska" ku kapele jedného z fanúšikov však spôsobila, že kým sa ešte vôbec ocitli oba nové nosiče Arakainu na pultoch predajní, bolo možné si 2CD stiahnuť z internetu.

    

Karol Sudor spovedá členov skupiny Arakain. Vľavo spevák Honza Toužimský, vedľa neho kapelník Jirka Urban.

Karol Sudor spovedá Arakain. Vľavo spevák Honza Toužimský, vedľa neho kapelník Jirka Urban. (Foto: Samo Trnka)

     Ako je to možné? Jednoducho: album bol najskôr distribuovaný tým, ktorí si ho exkluzívne predobjednali prostredníctvom kapelového webshopu. Prvé zásielky boli doručované 30. októbra 2007 - v deň, kedy sa začalo slovenské turné Arakainu. Návštevníci koncertov si tam mohli 2CD i DVD „Arakain XXV Eden" zakúpiť. V českých (i slovenských) obchodoch sa mali nosiče objaviť až po 8. novembri. No a už 31. októbra sa jeden snaživý fanúšik v diskusii na stránke Arakainu pochválil, že zásielku z webshopu má už doma a že to „ripol a grabol a zavesil na Rapidshare, tu je link, ťahajte, je to absolútne geniálny album!".

     Spomínané slovenské turné som vtedy zabezpečoval a tak viem, aké „nadšenie" táto informácia spôsobila. Celý odkaz z fóra sme okamžite vymazali počas jazdy autom na ďalší koncert a ocenili čaro môjho notebooku a mobilného pripojenia. Škody tak boli minimálne, ale veď to poznáte - akonáhle sa niečo objaví na internete, už to žije svojim vlastným životom. Ale to je úplne iný príbeh...

Arakain: "Marylin" (z DVD "Arakain XXV Eden"; (c) 2007 SonyBMG)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Muž, ktorý rozstrieľal majdan, teraz zatýka v Moskve

Ukrajinci chcú Kusiuka súdiť, Putin ho poveril velením Národnej gardy.

Píšu Arnab Das a Jacek Rostowski - Fórum

Nemecký vrchol končí, nasleduje návrat Francúzska

Čo znamená nová situácia vo svete pre európsku integráciu.

Píše Mikuláš Sliacky

Fico by si mal kúpiť kladivo

Nebyť Lucie Žitňanskej, už by Jankovská bola v Súdnej rade.


Už ste čítali?