Posledná nahrávka Jany Kirschner: Le Payaco

Autor: Peter Lehotský | 10.11.2005 o 9:09 | Karma článku: 10,50 | Prečítané:  6519x

     "Všetko sa dá zjesť", skonštatovalo Niečo je zlodej, keď vyletelo cez Okná vesmíru dokorán. Aj tak by sa dal charakterizovať nový album bratislavskej trojice, ktorý vychádza práve dnes. Podieľalo sa na ňom viacero hudobných osobností. Zaujímavosťou je prítomnosť prvej dámy našej music. Vzhľadom na jej zahraničné aktivity sú vokály Jany Kirschner v titulnej skladbe a na aktuálnom singli Le Payaco asi jednou z posledných nahrávok, ktoré na Slovensku a pre slovenský trh na dlhú dobu urobila.

A takto vyzerá obal novej vynikajúcej platne Le Payaco. Všetko sa dá zjesť... Len aby ste vedeli...A takto vyzerá obal novej vynikajúcej platne Le Payaco. Všetko sa dá zjesť... Len aby ste vedeli...

     Nie však o tom je táto platňa. Je predovšetkým o skvelej a poctivej muzike. "Číslo štyri" ale pôvodne nemalo vôbec uzrieť svetlo sveta. Ani to však poslucháča zaujímať asi veľmi nemusí... Prvé nahrávanie sa začalo niekedy vlani v jeseni. Potom bubeník Juraj Vitéz zmenil podnebie a stratil sa u protinožcov. S kapelou to vyzeralo tak, že ak niečo ešte niekedy výjde, tak len ako sólové projekty bývalých členov. Chvíľu sa širili nejaké fámy. Potom nastalo definitívne ticho. Prerušil ho až jarný singel "Večierky firemné". Vzbudil vo mne rozpaky a napriek častému rotovaniu v éteri si moje sympatie nejako výnimočne nezískal.

     Rovnaké pocity vo mne najskôr vyvolal aj "Čiernobiely svet". Asi kvôli netypickým "nepajácovským" postupom a funkoidnej gitare a na prvé počutie prebohatým bicím a perkusiám. Pohľad späť ale hovorí, že v rádiu znejú niekedy pesničky úplne inak ako z prehrávača. Takže môžem s potešením skonštatovať, že práve tento kúsok patrí momentálne k mojim najmilším. Otvára kolekciu, ktorá ponúka veľa pestrého a chutného.

     Klubová "popina" sa strieda s gitarovými (miestami až punkovými) skladbami. "Nesmrteľne jedovatá" je nielen skvelý slovný zvrat, ale aj vypaľovák ako sa patrí. Nasleduje titulná "Všetko sa dá zjesť" nielen so spomínanými Janinymi vokálmi. V refrénoch spieva aj Tina. I bez prítomnosti oboch slečien má pesnička šmrnc, ale ako hovorí staré príslovie: za všetkým treba hľadať ženu. A tie chlapcom "okorenili" v ich vlastnej kuchyni - naozaj iba trolilinku - tento ďalší hitík tak jemne, že to hlava nepostrehne a chuťové bunky ocenia.

     "Keď doma ležíš smutná" má pod kožu lezúci text, kto má napočúvané britské kapely šesťdesiatych rokov, ponachádza tu minimálne jeden odkaz, ostatní zaregistrujú v tomto ľahučkom latine aj voľačo zo slávnej "La Bamba". Dychy príjemne dokreľujú atmosféru, stačí privrieť oči a máte pocit, že ste niekde pod palmami a pár metrov od vás hučí pouličná zábava domorodcov.

     Slaďák z dielne a v podaní Le Payaco je ďalším prekvapením. Je iný a ešte chutnejší ako "Popový dážď" z druhej platne. "Šarm a štýl" je dokonca vyznaním lásky. Svojským a krásnym: "strašne ťa ľúbim ty to vieš / však sa ťa držím ako kliešť / ... / pamätám sa presne na ten deň / objavil som jedinú zo žien / zo žien ktoré majú šarm a štýl / túto cestu zaplatím rád / lebo ťa mám rád". Ak toto nebude hit, tak potom už neviem... Je to silná vec, a vôbec nie prvoplánový doják. Treba si vypočuť...

     "Zbraň" a "Čistý papier" nás vťahujú do druhej polovice albumu. Opäť zrýchľujú mikrokozmos, v ktorom sa pri počúvaní vznášam. Turbulencie prichádzajú, keď sa v "Kto to vie?" vynoria narážky na viacero kapiel a ich piesní: "Flash" od Queenu či "Revolution No. 9" od Beatles. Tá sa nachádza na legendárnom Bielom dvojalbume. Tiež sa vyznačoval pestrosťou, a tak ma neprekvapuje, že ten payacovský "bielo-zeleno-fialový" pokračuje swingom. V zápätí prichádzajú spomínané "Večierky firemné", a kto chce, ten si môže pospevovať aj také, že "tancujeme / pijeme / večierky firemné // ľudia večer lásku hľadajú". Pre mňa sa táto pesnička začína na mieste, kde ju chalani začali viesť ku koncu. Škoda.

     "Pánboh poslal deťom snehu / aby našli v sebe nehu", oznamuje kapela pred finále. Tušíte správne, Le Payaco majú už aj vianočný šláger. Vkusný. Nevtieravý. Netypický. Payacovský. A hebký. Inak to ani byť nemôže. Volá sa "More snehu".

     Neboli by to Le Payaco, keby nezaradili aj nejaký úlet. Volá sa "Cicušom". Síce netuším, či maďarsky tváriaci sa text je naozaj maďarský, viem však jedno: touto pesničkou už pred pár rokmi kapela končievala svoje vystúpenia v snahe doraziť publikum dynamickým rock´n´rollom. Alebo big beatom, ak chcete.

     Dvadsaťosemsekundovou parafrázou na Bobbyho McFerrina sa album "Všetko sa dá zjesť" končí. Hlava, uši, ani brucho vás po tejto porcii určite bolieť nebudú. Práve naopak. Najvyzretejší a najvyváženejší album spomedzi všetkých doterajších, ktoré Martin Stempel, Tomáš Sloboda a Juraj Vitéz vypustili na svetlo božie má ambície nájsť si veľa priaznivcov. Dobrá reklama a distribúcia môže spôsobiť aj to, že sa dokonca dočká zlatej platne. Bol by to milý darček nielen pre kapelu, ale aj pre ich nové vydavateľstvo Wagon Records, na značke ktorého vychádza. Môžu si povedať, že vznikal "with a little help from my friends" - za všetkých spomeňme obe dámy, Ďuďa z Hexu, Mareka Rostoku, Martina Čema či štvrtého neoficiálneho a dlhoročného člena skupiny Tea Heribana. Hudobná i zvuková pestrosť celej nahrávky vo mne zanecháva skvelý pocit. Porovnateľný so Šulíkovym filmom "Záhrada". Nech mi majster Labuda odpustí, že použijem jeho záverečnú repliku na konci aj ja: "Tak, a teraz je všetko, ako má byť".

     P. S.: Zajtra uvádza v bratislavskom Babylone album "Všetko sa dá zjesť" do života Radek Pastrňák. Koncertu a následného krstu sa majú zúčastniť aj všetci, ktorí sú pod novým počinom Le Payaco podpísaný. Neviem ako vy, ale ja tam chýbať nebudem...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Prvé dni po pôrode ovplyvnia celý život, aj tak delíme matky od detí

V roku 2018 sa na Slovensku narodilo predčasne štyritisíc detí.


Už ste čítali?