Ako primátor za Smer kampaň Sulíkovi robil

Autor: Peter Lehotský | 2.3.2016 o 1:52 | Karma článku: 8,07 | Prečítané:  1536x

     A ani o tom nevedel, ako veľmi mu svojim hnevom pomáha. Primátora Jána Blcháča (Smer-SD), ktorý stojí na čele Liptovského Mikuláša pobúril leták europoslanca Richarda Sulíka. Chce státisícové odškodné za údajné zneváženie mesta.

   Richard Sulík vydal špeciálne pre občanov Liptovského Mikuláša leták. Ten pobúril primátora mesta, reakcia je veľmi ostrá. Sulíkov leták je svojský. Mikulášskych tém si do neho vybral hneď niekoľko. Mediálne najznámejších.

  • Heliport, ktorého problematika má niekoľko rovín. Nečinnosť viacerých štátnych orgánov (čo im vytýka aj ombudsmanka), radnicou uznaná škoda investorovi projektu vo výške takmer 2,7 milióna eur či súvisiace dvojnásobné obvinenie primátora Jána Blcháča políciou za podpísanie mimosúdnej dohody obsahujúcej túto čiastku. To, že polícia kauzu vyšetruje a prokuratúra vec nezastavila hovorí za všetko. Viac o heliporte tu, tu a tu. A aj tu. Alebo aj tu. A aj tu. A ešte aj tu. A dokonca aj tu.
  • Most ponad Váh do rómskej osady Hlboké, ktorý je vraj nevyhnutnou súčasťou plánovanej prekládky železnice. Tri mosty na jednom kilometri? Prečo ľudia z generálneho riaditeľstva železníc (a nominanti Smeru) v dojemnej zhode s primátorom most presadzujú nie je jasné. Zaujímavá a záhadná je jeho cena. Veď uznajte, 4. júla 2015 bol rozpočet 7 miliónov, o desať dní 4 milióny a o ďalšie tri dni už iba 2,7 milióna eur. Pri investičnej akcii za asi 600 miliónov sa na drobné podľa všetkého nepozerá. Z eurofondov asi krv netečie. Viac o spornom moste naprieč sídliskom tu, tu a tu. A tu tiež.

     Prvým dvom témam sú v letáku venované dve samostatné strany. Okrem popisu situácie a stavu Richard Sulík uvádza, čo z pozície europoslanca pre občanov mesta v jednotlivých kauzách urobil, keďže sa na neho z dôvodu postoja mikulášskej radnice obrátili. 

     Na poslednej, štvrtej strane, Sulík telegraficky prináša prehľad ďalších siedmich káuz, napríklad aj tieto (všetky nájdete v letáku na konci tohto textu):

  • Zriadenie vecného bremena v prospech súkromníka v rozpore so zákonom a bez súhlasu poslancov. Právomoc zriadiť vecné bremeno je v zákone o obecnom zriadení definovaná ako výlučné právo zastupiteľstva. Podľa zákona má primátor výslovne zakázané bez súhlasu poslancov zriadiť vecné bremeno. Viac tu, tu a tu.
  • Bioplynová stanica kúsok od panelákov. Po zistení, že by v nej investor mal spaľovať spracovávať takmer 20-tisíc ton odpadu ročne mali poslanci možnosť rozhodnúť o začatí zmeny územného plánu. Tá by takéto zariadenia z územia vylúčila. Primátor tesne pred hlasovaním svojim poslancom odporučil proti tomu hlasovať. Pozrite si krátke video.

       O existencii zámeru vybudovať spaľovňu bioplynovú stanicu na druhom najväčšom sídlisku Nábrežie vedelo súčasné vedenie mesta podstatne skôr, ako sa o vec začali zaujímať občania. Konať však začalo až po rozbehnutí petície a aktivitách občianskeho združenia. Viac o bioplynke tu, tu a napríklad aj tu. A aj tu.

  • Porušovanie zákona o verejnom obstarávaní nakupovaním akcií súkromnej obchodnej spoločnosti napriek upozorneniu, že z toho môže byť problém. Ten nevideli s primátorom spriaznení poslanci z koalície Smer-SD, SNS, SDS, SZ a tzv. nezávislí (Ľuboš Trizna, Matej Géci, Jaroslav Grešo a Michal Paška; prví traja kandidovali s otvorenou podporou Smeru). Poslušne zahlasovali.

       Aké bolo potom prekvapenie, keď ten istý primátor predložil o pár mesiacov návrh zrušiť schválené. Vraj by ten nákup bol v rozpore so zákonom, dôvodil primátor. A tak tí, čo v októbri nepočúvali opozičných kolegov a schválili schválenie rozporuplného kšeftu obchodu vo februári hlasovali o schválení zrušenia schválenia. 

          Dôvodom na spomínaný nákup akcií bol v októbri argument, že treba investovať do rekonštrukcie verejného osvetlenia, „lebo je v havarijnom stave“. Nuž, asi nie je, ak v dnešnej tlačovej správe čítame, že „osvetlenie je plne funkčné“. Od októbra, kedy sa o nákupe akcií hlasovalo, do februárového zastupiteľstva, kedy sa nákup zrušil či do dnešného dňa (1. marec) sa asi osvetlenie zázračne samo opravilo a za to patrí primátorovi Jánovi Blcháčovi verejná pochvala... 200-tisíc eur plánovaných na nákup akcií ostane v mestskej kase. Zatiaľ... (?) O verejnom osvetlení a problémoch v roku 2007 započatých nájdete podrobnosti tu, tu a tu. A najnovšie aj tu.

     Polícia vyšetruje „znôšku nezmyslov“. A podpis primátora

     V tlačovej správe mesta sú aj iné perly než len samousvedčenie z klamania. Obsah letáku označuje primátor Blcháč za „znôšku nepravdivých informácií a nezmyslov“. Nuž ťažko považovať za nezmysel niečo, čo už asi 10 mesiacov skúmajú vyšetrovatelia kriminálnej polície. Na základe výsledkov vyšetrovania v rozpätí dvoch mesiacov dvakrát obvinili Jána Blcháča zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. A prokurátor dvakrát počas dvoch mesiacov povedal, že podpísanie mimosúdnej dohody na 2,7 milióna eur treba vyšetriť a vyprecizovať obvinenie a spis vyšetrovateľom vrátil na dopracovanie. A čoho že sa mimosúdna dohoda podpísaná bez vedomia a súhlasu poslancov týka? Heliportu.

     Pre Smer je táto kauza od samého začiatku veľmi citlivá. Momentálne je už 10 týždňov okolo kauzy ticho. Orgány činné v trestnom konaní určite z objektívnych procesných dôvodov až po voľbách rozhodnú, či primátora znovu obvinia a možno aj postavia pred súd, alebo celú vec odložia.

     Volebná kampaň na mestskom webe

     Zaujímavé, že sa v tlačovej správe mesto vyhlo komentovaniu minimálne dvoch ďalších Richardom Sulíkom napadnutých káuz. Asi nemá Ján Blcháč k zvláštnej transakcii so židovským pozemkom čo dodať. Bez komentára necháva aj Sulíkovo tvrdenie, že mesto porušilo pri jednej rekonštrukcii cesty nielen zákon o obecnom zriadení, ale „niekto“ aj trestný zákon.

     Miesto toho, aby predstavitelia radnice v tlačovej správe reagovali racionálne sa od viceprimátora Rudolfa Urbanoviča - kandidáta na poslanca do NR SR za Slovenskú národnú stranu - dozvedáme: „Súdny človek nemá dôvod ísť voliť túto stranu, keďže nič neponúka.“ Myslel tým SaS. To už rovno mohol povedať, že treba ísť voliť SNS alebo Smer. Otvorená politická (anti)agitácia na oficiálnych stránkach „mesta pre všetkých“ je ukážkou politickej vyspelosti a kultúry. Aj Urbanoviča, aj Blcháča. „Mesto pre všetkých“ je oficiálny slogan Liptovského Mikuláša. To len aby ste boli v kontexte. Slogan, mestský web, Urbanovič i Blcháč - to všetko je platené z peňazí občanov mesta.     

      Blcháčove kauzy sú kauzami Smeru

     To, že sa niekto z Bratislavy Bruselu pozrel bližšie na zúbok primátora jedného okresného mesta poteší. Je to v súvislosti s kampaňou pred parlamentnými voľbami, iste. Leták miestami pôsobí, ako keby Richard Sulík kandidoval za primátora Liptovského Mikuláša a nie do parlamentu. Je to však vždy lepšie ako legitimizovať kontroverzné konanie Jána Blcháča účasťou na predvolebnom mítingu Smeru, ako to urobil predminulú nedeľu predseda strany a vlády Robert Fico. Mohol pokojne zavolať aj slávneho „alobalistu“ z Prievidze. Mal by to komplet.

     A preto je dôležité, že sa našiel niekto z inej časti sveta a na Liptovský Mikuláš poukázal. Tvrdo, svojsky, ale vecne. Problémy Jána Blcháča sú aj problémami vládnej strany. Aj to treba pomedzi riadky Sulíkovho letáku čítať.

     Ako slon v porceláne

     Ján Blcháč zopakoval chybu svojho straníckeho šéfa. Miesto toho, aby si Sulíka a jeho leták nevšímal začal do neho hystericky kopať. Podobne ako Robert Fico pred prezidentskými voľbami do Andreja Kisku. Alebo ako pár týždňov dozadu do Igora Matoviča.

     A tak, ako Fico spravil kampaň Kiskovi a napáchal ju aj Matovičovi, prispieva Ján Blcháč k popularizácii Richarda Sulíka. Vďaka tlačovej správe a mestom riadeným mediálnym výstupom. Jednoducho - slon v porceláne.  

    Ak by aj Ján Blcháč či mesto Richarda Sulíka zažalovali, už teraz je jasné, komu súdny spor na popularite pridá a komu uberie. Minimálne z dôvodu dokazovania či vyvracania jednotlivých tvrdení z letáku. Verejnosť tak bude mať vďaka mediálnej pozornosti možnosť podozvedať sa ďalšie pikošky týkajúce sa niektorých podivných krokov primátora za stranu Smer-SD. Ak teda k nejakému súdu vôbec dôjde. Pretože zverejnená tlačová správa sa javí skôr ako kombinácia pomätenosti, sileného vyťahovania pipíka z gatí a povinnej jazdy reagovať čo najhrmotnejšie. Aby si aj na Súmračnej v Bratislave všimli, že ten mikulášsky Jano je predsa len kus.  

     Otázka znie, aké slovo spolustraníci v centrále k výrazu „kus“ po etude so Sulíkom pridajú...

 

(Autor článku nie je a nikdy nebol členom žiadnej politickej strany.)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Matovič skokan mesiaca, Kiska nestúpa

Decembrový prieskum prekvapil najmä pri OĽaNO.


Už ste čítali?